Uzaktan Eğitim Programları
Ana Sayfa Genel Bilgiler Programlar Enstitü Dergisi Öğrenci İşleri
  GENEL BİLGİLER  
YAZICI DOSTUSAYFAYI YAZDIR
 Sağlık Hizmetleri İle İlgili Açıklamalar

 Lisansüstü öğrencilerinin sağlık hizmetleri ile ilgili açıklama


Çukurova Üniversitesi Medikososyal Merkezi, Öğrencilerimizin Ruh ve Beden Sağlıkları ve Sosyal sorunları ile ilgilenen birimdir. Anılan Merkez Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlıdır.

Merkeze Nasıl Başvurulur ?
Bedensel yada ruhsal yakınması olan öğrenci, Enstitümüz öğrenci işlerinden "Öğrenci Muayene İstem Kağıdı" alarak Merkeze gelir. Önce kayıt odasındaki ilgili memura başvurur kısaca yakınmasını belirtir, hangi bölüme gideceğini öğrenir ve kaydını yaptırarak sağlık giderine katkı payı olan 500.000.- TL’i (şu anda 500.000- TL olup YÖK tarafından arttırılması sözkonusudur) makbuz karşılığından öder ve ilgili doktora başvurur. Bunun dışında muayene ve laboratuvar incelemeleri için merkeze ücret ödemez.

Reçete Bedellerinin Ödenmesi
Bilindiği gibi ailesi herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna (Emekli Sandığı, SSK, Bağ-Kur) bağlı yüksek öğretim öğrencileri, 25 yaşına kadar ailelerinin bağlı olduğu sosyal güvenlik kurumunun sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedirler. Yüksek Öğretim Kurulu 17.06.1993 gün ve 93.23.939 sayılı kararında; ailesi herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı öğrencilerin tadevi giderlerinin o kuruluşca karşılanması gerektiği bildirilmiştir. Bu nedenle,

1) Ailesi ya da kendisi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı öğrencilerimiz merkezde verilen sağlık hizmetlerinden (muayene, kan ve idrar incelemeleri, diş çekimi, diş dolgusu, psikoterapi vb.) yararlanabilecek ancak reçete bedelleri Üniversitemizce karşılanmayacaktır. Bu öğrencilerimiz ailelerinin ya da kendilerinin bağlı oldukları sosyal güvenlik kuruluşunun sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler.

2) Emekli sağlık karnesi olan öğrencilerimizin reçeteleri bu karneye yazılacağından merkeze gelirken emekli sağlık karneleride getirmeleri gerekmektedir.

3) Ailesi ya da kendisi herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmayan öğrencilerimiz bu durumlarını 31.12.1996 günü mesai bitimine kadar belgelemeleri durumunda kendilerine 1996-97 eğitim-öğretim dönemi için geçerli olacak sağlık karnesi Ç.Ü.Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığınca verilecektir. Bu öğrencilerimizin reçete bedelleri bütçe olanakları çerçevesinde Üniversitemizce karşılacaktadır. Gerekli belgeleri sağlamak için örnek dilekçe Enstitümüz öğrenci işlerinden veya Sağlık, Kültür ve Spor Dairesinden alınabilir.Hepinize yeni öğretim yılında sağlık, mutluluk ve başarılar dilerim.
Prof.Dr.Nihat KÜÇÜKSAVAŞ
Enstitü Müdürü


Not : -Enstitümüz Lisansüstü öğrencilerinin Üniversitemiz Sağlık Hizmetlerinden faydalanabilmeleri için öğrenci katkı paylarını yatırmış olmaları gerekmektedir.

-Enstitümüz Lisansüstü öğrencileri sağlık karnesi almak için başvurularını Ç.Ü.Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığına yapacaktır. Ancak; buşvurudan önce katkı paylarını ödediklerine dair belgeyi Enstitümüz öğrenci işlerinden almaları gerekmektedir.


 64 aktif kullanıcı
[Bize Yazın] [Konuk Defteri] [Dilek Kutusu] [Bizi Tavsiye Edin] [Site Haritası]        

© 2004-2017 Çukurova Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü   

tasarım::ethemevlice  
google analytics